„Świętą i zbawienną jest myśl modlić się za umarłych” (2 Mch 12, 46). W tych listopadowych dniach powierzamy Bogu wraz z całym Kościołem w modlitwie tych, którzy zasnęli z nadzieją zmartwychwstania. Wyrazem naszej pamięci modlitewnej powinna być przyjęta i ofiarowana Komunia święta oraz zyskanie odpustu zupełnego. Kościół zachęca także do zamówienia Mszy świętej i udział w niej oraz do modlitwy różańcowej w tzw. wypominkach.

Gdy piszę te słowa, nie ma jeszcze decyzji rządu, czy w czasie obecnej sytuacji pandemicznej nie zostaną zamknięte cmentarze w dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki zachęca, aby nawiedzenie cmentarzy rozłożyć na dni poprzedzające i następujące po dniu 1 listopada.

Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę. Natomiast zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

o. Jerzy Ditrich OMI
Proboszcz