W czas Wielkiego Postu zawsze wpisuje się osoba św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, przez liturgiczne wspomnienie w dniu 19 marca. W tegoroczny okres przygotowania do świąt Wielkanocnych, ten Cieśla z Nazaretu wpisuje się w szczególny sposób, ponieważ, z inicjatywy papieża Franciszka, w tym roku duszpasterskim to On patronuje Kościołowi.

W liście apostolskim o Świętym Józefie papież podkreślił, że każdy z nas jest kimś ważnym w oczach Boga i ma wyjątkowy, czynny udział w historii zbawienia, jak Ten, który ukochał Jezusa „ojcowskim sercem”. Niech w tym czasie wielkopostnego nawrócenia i przygotowania do świąt Wielkiej Nocy towarzyszy nam świadomość miłości Boga do nas i wstawiennictwa św. Józefa. I nawet jeśli czasem wydaje nam się, że Bóg o nas zapomniał – jak pisze papież – to jest to sposób wychowywania nas: obdarza nas rodzajem zaufania, które właściwe jest rodzicowi obserwującemu dziecko stawiające kolejny z pierwszych w życiu kroków.

Bóg pokłada w nas ufność i pokazuje nam, że wiele od nas zależy. Zaufajmy Mu, jak Święty Józef, odpowiedzmy na Jego miłość i zróbmy krok naprzód w drodze do świętości w tym świętym czasie Wielkiego Postu. Zachęcam do udziału w ćwiczeniach wielkopostnych, jak nabożeństwo Gorzkich Żali czy Drogi Krzyżowej. Szczególnie zapraszam na nabożeństwo ku czci Świętego Józefa w każdą środę po Mszy świętej o godz. 9.00.

Proboszcz
o. Jerzy Ditrich OMI