NIEDZIELA – 28 PAŹDZIERNIKA 2018
PAKISTAN – PRZERWAĆ MILCZENIE
Powstały w 1947 roku jako państwo świeckie, Pakistan powoli stał się republiką islamską. W tym kraju mieszka ponad 190 milionów osób, z których tylko około 4 milionów to chrześcijanie. Około 3 milionów Pakistańczyków deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, który liczy dwie archidiecezje i pięć diecezji. Artykuł 2 konstytucji Pakistanu głosi, że islam jest religią państwową. Według konstytucji także prezydent i premier powinni wyznawać islam. Tak zwane „prawa o bluźnierstwie”, wpisane do kodeksu prawa karnego w 1986 roku, silnie ograniczają wolność religijną i wolność słowa. Zniszczenie Koranu i znieważenie proroka Mahometa to zbrodnie, za które może grozić nawet śmierć.
Większość muzułmańska Pakistanu decyduje o konstytucyjnej, prawnej i organizacyjnej strukturze kraju, wykluczając z niej inne grupy. Już w 1956 r. nazwa kraju została zmieniona na Islamską Republikę Pakistanu, a konstytucja z 1973 r. ograniczyła prawa obywateli do wolnego wyboru wyznawanej religii. Mniejszości religijne nie mają takich samych praw jak wyznawcy islamu. W poufnym raporcie grupy obrońców praw człowieka wysłanym do organizacji Aid to the Church in Need (Pomoc Kościołowi w Potrzebie) opisano, jak chrześcijanie żyją w ciągłym zagrożeniu ze strony ekstremistów wywołujących fale religijnej nietolerancji i przemocy. Podkreślono w nim rosnące trendy w kierunku przymusowego nawracania chrześcijańskich kobiet, między innymi za pomocą gwałtów na nieletnich dziewczętach, które zmusza się do poślubiania muzułmanów.
Raporty wskazują również na wzrost dyskryminacji w miejscach pracy, gdzie powszechne jest stosowanie różnych środków nacisku w celu wymuszenia przyjęcia islamu. Zatrudniani do wykonywania takich zajęć jak sprzątanie i praca w cegielniach i fabrykach, chrześcijanie, określani potocznie mianem „chuhra” oznaczającym „brudne stworzenie”, padają ofiarą powszechnej dyskryminacji. Większość nietolerancji jest zaszczepiana we wczesnym wieku. Uprzedzenia w stosunku do chrześcijan wpajane są w wielu islamskich szkołach. Również w szkołach państwowych panuje nietolerancja religijna. Raporty wskazują, że podręczniki szkolne krzewią religijną nienawiść do chrześcijan i do pozostałych mniejszości religijnych.
Co należy więc uczynić? Przerwać milczenie i obojętność na los naszych sióstr i braci żyjących w Pakistanie.