Podczas Mszy świętej w kaplicy Zakładu Karnego przy ul. Fiołkowej we Wrocławiu więźniowie modlili się przed kopią wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej w sobotę 16 lutego 2019 roku. Po przekroczeniu bramy więziennej Obraz wprowadzony został procesjonalnie do kaplicy – niesiony przez więźniów i wolontariuszy odwiedzających ich często w Zakładzie Karnym. Więźniowie mogli wziąć udział w Eucharystii, uczestniczyć w akcie ofiarowania się Matce Bożej Kodeńskiej oraz przyjąć szkaplerz kodeński.

Matce Bożej Kodeńskiej w Zakładzie Karnym towarzyszyli także wikariusz prowincjalny o. Sławomir Dworek OMI, o. Paweł Gomulak OMI, o. Robert Żukowski OMI – wrocławski kapelan więzienny.

Czasem za nami ciągnie się jakaś wina, zło. Prośmy Maryję, by Ona to naprawiła. Bywa, że niektórych rzeczy nie da się po ludzku naprawić, trzeba Jej to oddać. Bóg brzydzi się grzechem, ale nie brzydzi się człowiekiem. Potrafi ze zła wyprowadzić dobro – mówił w homilii o. Włodzimierz. – Wspinajmy się w górę, nie staczajmy się w dół. Oddajmy swe życie Maryi, by pomogła nam się wspinać w górę, nie staczać więcej w dół.  Bóg zaprasza każdego z nas, byśmy stali pod krzyżem, i z niego, jak Maryja, czerpali siłę.

Dla mnie dzisiejsza peregrynacja to duże przeżycie – mówi Andrzej. – Trafiłem tu do Zakładu Karnego niepogodzony z Bogiem, a w tej chwili, uczestnicząc w tej uroczystości, przyjmując szkaplerz kodeński zrozumiałem, że muszę się zmienić. Modlitwa do Matki Bożej Kodeńskiej będzie teraz dla mnie bardzo ważna. Będę Ją prosił o pomoc. To już końcówka mojego wyroku. Uczestniczę w tzw. widzeniach poza terenem Zakładu Karnego. Co drugi tydzień wychodzę, jestem w domu na 30 godzin. Zawsze, idąc na przepustkę, najpierw w sobotę w Zakładzie Karnym uczestniczę we Mszy świętej, w niedzielę idę z siostrzenicą do kościoła.

W 2020 r. będziemy obchodzili 100. rocznicę pierwszej wspólnoty oblackiej w Polsce, w Krotoszynie – mówi o. Paweł Gomulak OMI. – Przygotowujemy się do tego 3 lata. Pierwszy rok był poświęcony relikwiom Drzewa Krzyża Świętego – które peregrynowały po oblackich parafiach, drugi – Matce Bożej Kodeńskiej, trzeci będzie poświęcony misjom. Ma nas zmotywować do tego, byśmy obudzili w sobie pierwotny żar charyzmatu, wyjścia do ubogich, ożywienia różnych dzieł – tam, gdzie Kościół ma najtrudniejszy kontakt z drugim człowiekiem. Posługa w więzieniach wpisuje się w korzeń naszego charyzmatu. Święty Eugeniusz de Mazenod zaczynał swoją posługę wśród więźniów; chciał, by oblaci Maryi Niepokalanej byli w takich miejscach obecni.

Tekst i zdjęcia: Agata Combik „Gość Niedzielny” Wrocław

https://wroclaw.gosc.pl/doc/5347081.Z-Maryja-za-kratami
https://wroclaw.gosc.pl/doc/5346916.Matka-Boza-Kodenska-w-wiezieniu