Od tropików po sawannę i pustynię. 50 lat pracy polskich oblatów w Kamerunie

W kolejnym numerze „Misyjnych Dróg” przeczytamy o zaangażowaniu polskich misjonarzy (szczególnie oblatów) w posługę misyjną w Kamerunie. Przedstawiono ich zaangażowanie pastoralne, ale także to na rzecz poprawy dostępności do edukacji, służby zdrowia, zdrowej wody. Opisano też, jak misjonarze na całym świecie wspierają chorych lub zagrożonych przez koronawirusa.

„To był upalny poranek 23 stycznia 1970 r. Pewnie nieco zaskoczył ich temperaturą, która w tym czasie jest tak wysoka chyba tylko w tej części Afryki. Do kameruńskiego portu, po trzech tygodniach rejsu, zawinął statek »Acapulco« z liberyjską banderą i włoską załogą, wypływający z francuskiej Marsylii. Było na nim czterech oblackich księży z Polski: Eugeniusz Juretzko – późniejszy biskup Yokadoumy, Tadeusz Krzemiński, Józef Leszczyński i Czesław Szubert. Kilka dni później dotarli do Guider, miejsca swojego przeznaczenia, gdzie czekali na nich miejscowi chrześcijanie” – napisał w edytorialu redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI.

Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Jarosław Różański OMI, Grzegorz Krzyżostaniak OMI, Władysław Kozioł OMI, Krzysztof Zielenda OMI, Wojciech Kluj OMI, Benigna Boguszewska SNMP) przedstawili zaangażowanie misjonarzy oblatów i sióstr służebniczek w Kamerunie. Można przeczytać także wspomnienie o ojcu prof. Wacławie Hryniewiczu OMI (autorstwa Andrzeja Madeja OMI i Marcina Wrzosa OMI). W piśmie znajdziemy także wypowiedzi i wspomnienia ekspertów dotyczące oblackiej posługi misyjnej w Kamerunie: Ewy Gawin, Pawła Zająca OMI, Barbary Uszko-Dudzińskiej i Edouarda Dagavounansou OMI.

Ponadto czytelnicy znajdą rozmowy – z o. Janem Kobzanem OMI i o. Alojzym Chrószczem OMI – o ich działaniach ewangelizacyjnych wśród Gidarów i Baka. Poruszono temat rytów przejścia i dialogu z afrykańskimi religiami tradycyjnymi (prof. Eugeniusz Sakowicz, Grzegorz Krzyżostaniak OMI). W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże: Karoliny Binek z Kamerunu i Oskara Donezama o szpitalu misyjnym prowadzonym przez siostry służebniczki w Figuil.

Nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem opowieści z Hawajów. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły.

www.misyjne.pl