Michael Willmann, Autoportret, 1682
Wystawa dzieł Michaela Willmanna (1630–1706), jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej, zwanego śląskim Rembrandtem, po raz pierwszy w jednym miejscu prezentuje tak wielki wybór jego prac – pochodzących z licznych kościołów, klasztorów i kolekcji muzealnych.
Wśród nich znajdują się dzieła o tematyce religijnej, mitologicznej, portrety oraz pejzaże, w tym m.in. prace z Lubiąża, Henrykowa, Trzebnicy, Krzeszowa, Wrocławia i Warszawy. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały po gruntownej konserwacji fragmenty malowideł ze stropu pałacu opatów lubiąskich w Moczydlnicy Klasztornej.
Wart szczególnej uwagi jest scalony po przeszło 75 latach – pochodzący z Lubiąża – słynny cykl Męczeństwa Apostołów, który po wojnie trafił do kościołów w Warszawie. Na wystawie znalazły się również stworzone dla Lubiąża dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wystawę można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł (dojazd tramwajem linii 10, przystanek Hala Stulecia) do 4 października br.
Więcej informacji na stronie https://mnwr.pl/willmann-opus-magnum/